Je to směs včelího vosku a pryskyřic, které sbírají včely z květů rostlin a listových pupenů.

Účinky propolisu jsou výrazně antibakteriální a včely vlastně touto látkou „dezinfikují“ prostředí úlu, potírají vnitřní část úlu a utěsňují otvory. Propolis likviduje patogenní bakterii včel a zabraňuje vnikání vlhkosti do úlu.

Propolis je velice žádaným produktem je to totiž produkt s výraznými biologickými – léčivými účinky.

Fyzikální vlastnosti:

Je barvy od žluté po hnědou, při teplotě 20 až 45°C je měkký, tvárný a lepivý, naopak při teplotách kolem nuly je křehký – tříštivý. Bod tání je při teplotách mezi 60 a 70°C, Čím je propolis starší tím se stává tvrdším a tmavne. Je rozpustný v alkoholu, měrná hmotnost propolisu kolísá od 1,120 – 1,136 (v závislosti na podílu obsaženého vosku).

Chemické složení:

V propolisu bylo zjištěno kolem 150 látek, hlavní složkou jsou pryskyřičné látky(flavonoidy až 50%), vosky a mastné kyseliny(25 až 3%) dále pyl a jiné organické a minerální látky.

Použití propolis:

Propolis je velice účinný antibakteriální prostředek, používá se ve formě mastí a extraktů.

Zrychluje regeneraci poškozených částí kůže, zabraňuje sekundární infekci a přispívá k procesu hojení, a to jen za předpokladu, že člověk není a tuto látku alergický.

Jednoduchá zkouška: na zápěstí naneseme kapku propolisového extraktu, tuto do 24 hodin opakujeme, pokud nám pokožka nezrudne a nebo nebude svědit, můžeme propolis využívat.

V lékařství se využívá při léčení kardiovaskulárního systému, infekcí a zánětů dásní, vředových chorobách, popáleninách, plísňových onemocněních, tlumení následků po ozáření, detoxikaci od těžkých kovů, propolis má i účinky sedativní a anestetické.

Nahoru