Vceliweb.cz
AktualityZdravotní komiseO spolkuPublikaceArchivVčelyKontakty
Vítejte na stránkách
královéhradeckých včelařů
Český svaz včelařů, z.s.,
základní organizace Hradec Králové

Archiv 2018Členská schůze s přednáškou př. ing. T. Jáša (Včelařství Jašovi) Ošetřování včelstev během kalendářního roku konanou dne 21.1.2018


Výroční členská schůze s přednáškou Dominika Lázničky Chov včelích matek se konala 10.3.2018 v SOŠ veterinární v Kuklenách.
K 1.1.2018: 243 členů, 2701 včelstev, průměrný věk 57 let, 30 včelařek.


Akce "Medobraní na veterině" (3. ročník včelařských dnů pro školy a veřejnost) konaná dne 7.6.2018 od 9:00 do 13:00 hod v prostorách veterinární školy v Kuklenách. Bylo to rojení dětí z druhých stupňů základních hradeckých i mimohradeckých škol.
Tuto akci jsme připravili spolu s učiteli a studenty veteriny. Akce podobného zaměření jsme dělali již mnohokráít, ale vždy jen pro konkrétní školu. V roce jsme začali s organizováním větších akcí - první ročník byl zaměřen na školní děti a veřejnost s hlavním bodem přímým vytáčením medu na Šrámkově statku v Pileticích. V roce jsme se přesunuli do veterinární školy, připravili jsme opět bohatý program, bohužel vytáčet med nebylo vzhledem k morovému pásmu možné, dětem se metodika vytáčení ukazovala jen s prázdným medometem. Tento ročník byl nejúspěšnější, přišlo více jak 600 dětí.
Letošní 3. ročník se rovněž vydařil, přestože jsme stále nemohli kvůli morovému pásmu předvést vymetání medu. Tento rok byl určen pouze pro žáky druhého stupně, přišlo tedy podstatně méně dětí.
Hovořili jsme na několika stanovištích o včelaření, o včelách, o jejich produktech, vysvětlovali jsme problematiku chovu včel a odpovídali jsme na spoustu otázek, rozdávali připravené dárky a pochoutky. Současně připravený program studentů veterinární školy byl opravdu bohatý - děti nahlédli do stájí, do laboratoří, shlédli agility se psy studentů, oslnil je králičí hop.Medové slavnosti na Hrádku u Nechanic - pořádají nechaničtí včelaři s naší účastí - 30.6.2017


Dotace 2018: Kraj uslyšel SOS už po čtvrté
Poděkování
Základní organizace Českého svazu včelařů v Hradci Králové je v otázce šíření nebezpečné nákazy moru včelího plodu nejproblematičtější organizací v celém Královéhradeckém kraji. Vždyť jen v letech 2017 a 2018 zde bylo vyhlášeno dvakrát ohnisko, tj. přímý výskyt nemoci, a třikrát ochranné pásmo. A to buď „zásluhou“ vlastních členů chovajících včely především na Novém Hradci Králové, tak i vlivem členů sousedních základních organizací, kteří mají umístěna včelstva v katastru Hradec Králové nebo v jeho sousedství (ZO Smiřice a ZO Holice – Pardubický kraj).
Jedním z důvodů, proč jsou včelstva v našem katastru sužována morem buď přímo, nebo vyhlášením ochranného pásma, jsou především úly. Proto se vedení našeho spolku obrátilo na Královéhradecký kraj, oddělení dotací se žádostí o dotaci na obnovu úlů. Královéhradecký kraj vyslyšel naše volání už po čtvrté v průběhu šesti let a poskytl dotaci na nákup nových úlů ve výši 100 000 Kč. Z této částky bylo zakoupeno 50 nových úlů v roce 2017. Minimálně 30 procenty finančních prostředků se na tom podíleli naši včelaři. Za ta léta to činí celkem 395 000 Kč a obměnilo se celkem 195 úlů za modernější, vrchem přístupné, což představuje 6,96 % z celkového počtu úlů v naší ZO. Zdá se to málo, ale naši členové ošetřují 2 800 včelstev.
Královéhradecký včelařský spolek se nespoléhá jen na výměnu úlů. V sérii odborných přednášek vede své členy k chovu silných včelstev, což nové nástavkové úly vrchem přístupné umožňují. Roztoč Varroa destructor parazituje na plodu, tím se líhnou oslabené včely a ty pak snadněji podléhají infekci. Proto se vyskytují ve včelstvu bezkřídlé včely, včely se sníženou imunitou, náchylnější k dalším nemocem. Včelstvo se dále oslabuje, až padne. V poslední době se snižuje účinnost gabonových pásků na spad roztočů. Proto se stále více včelařů orientuje na ošetřování včelstev aerosolem, kdy se přípravek Varidol rozprašuje do včelstva ve formě aerosolu. To má výhodu, že aerosol lze aplikovat za nižších teplot v listopadu nebo prosinci, kdy už ve včelstvu není žádný plod, takže roztoči se nemají před léčebnou látkou kam ukrýt. Takto se ošetřuje asi čtvrtina včelstev v ZO.
Zdali se konečně zastaví buď hrozby nebo „morové rány“, tj. výskyt ohnisek moru plodu, ukáží až další roky. Ale v každém případě my včelaři královéhradeckého spolku děkujeme za pomoc Královéhradeckému kraji za pomoc v nouzi nejvyšší.


Výstaviště Olomouc - 2018
I v Olomouci jsme prezentovali včelařské veřejnosti naše publikace.Přednáška "Používání včelích produktů pro zdraví člověka, apiterapie" konaná v Zahradě léčivých rostlin FaF UK v Hradci Králové konaná dne 8. září 2018, přednášející přítel Vlastimil Dlab.
Přednášková místnost byla téměř zaplněna včelaři, pracovníky fakulty i veřejností. Ti všichni se zájmem pospouchali zajímavé povídání o využití včelích produktů, informace o léčení vzduchem ze včelích úlů i o apidomcích určených jak k léčbě, tak i k relaxaci.
Po skončení přednášky měli příchozí možnost, a také ji využili, projít se celým areálem zahrady a podívat se na včelstva naší základní organizace, která jsou zde umístěna.


S D Í L E T   N A :

Kontakty


Český svaz včelařů, z. s., základní organizace Hradec Králové
Na Obci 460
503 02 Předměřice nad Labem
Telefon: 776 100 321
E-mail: zohradeckralove@vcelarstvi.cz
IČ: 64809561
Číslo účtu: 157 791 752/0300

Ing. Radim Kupka
Předseda
776 100 321, zohradeckralove@vcelarstvi.cz

Petr Burián
Jednatel
603 225 893, zohradeckralove@vcelarstvi.cz


Další kontakty >
Kontaktujte nás:Odeslat