Vceliweb.cz
AktualityZdravotní komiseO spolkuPublikaceArchivVčelyKontakty
Vítejte na stránkách
královéhradeckých včelařů
Český svaz včelařů, z.s.,
základní organizace Hradec Králové

DotaceDotace 2021
Vážení členové ZO ČSV Hradec Králové,
ZO ČSV byla přidělena Krajským úřadem Královéhradeckého kraje dotace pro členy na pořízení včelařských potřeb. Dotace se týkají nákupu úlů, nástavků, den, mateřích mřížek, přířezů, rámků, očkových uzávěrů, mezistěn, výkluzů a krmítek. Podmínkou ale je, že včelař uhradí minimálně 30% ze zakoupeného vybavení. Pokud máte zájem, zašlete prosím seznam předpokládaného nákupu i s cenami včetně DPH na e-mailovou adresu zohradeckralove@vcelarstvi.cz Dotace bude vyřizovat člen výboru Jiří Hypš 723 069 499. Po posouzení požadavků výborem ZO ČSV HK budete vyrozuměni o výši přidělené dotace.
Před přidělením dotace neprovádějte žádné nákupy !!! V případě převisu požadavků nad přidělenou částku dotace, budou vaše požadavky kráceny !!!
Požadavky na dotace prosím zasílejte do 15.6.2021. O výši dotace budete informování do 30.6.2021. Smlouvy s přiloženými originály nákupních dokladů bude potřeba odevzdat do 15. srpna 2021.
Přesné pokyny ohledně náležitosti daňových dokladů a smlouvy budou zaslány až případným zájemcům.
Za výbor ZO ČSV HK Jiří Hypš
(Vloženo 31.5.2021)


Zlepšení podmínek pro chov včel v okrese Hradec Králové

Královehradecký kraj každý rok vypisuje dotační program na podporu včelařství v jednotlivých okresech. Včelaři okresu Hradec Králové obdrželi prostřednictvím Českého svazu včelařů, Okresní organizace Hradec Králové v dotačním období 2019-2020 dotaci ve výši 250 000,- Kč. Tuto podporu využilo 103 včelařů na zlepšování podmínek pro chov včel. 43 včelařů si zakoupilo 104 úly v celkové hodnotě 299 519,- Kč a z dotace kraje jim bylo přispěno částkou 200 210,- Kč. 10 včelařů si zakoupili součástí úlů v hodnotě 35 739,- Kč s dotací 22 772,- Kč. Zjištění zdravotního stavu včel vyšetřením na původce moru včelího plodu provedlo 50 včelařů na 109 stanovištích. Celková hodnota těchto vyšetření byla 44 690 Kč a dotace kraje byla 27 018,- Kč.
(Vloženo 17.12.2020)


Kraj uslyšel SOS už po čtvrté - poděkování

Základní organizace Českého svazu včelařů v Hradci Králové je v otázce šíření nebezpečné nákazy moru včelího plodu nejproblematičtější organizací v celém Královéhradeckém kraji. Vždyť jen v letech 2017 a 2018 zde bylo vyhlášeno dvakrát ohnisko, tj. přímý výskyt nemoci, a třikrát ochranné pásmo. A to buď „zásluhou“ vlastních členů chovajících včely především na Novém Hradci Králové, tak i vlivem členů sousedních základních organizací, kteří mají umístěna včelstva v katastru Hradec Králové nebo v jeho sousedství (ZO Smiřice a ZO Holice – Pardubický kraj).

Jedním z důvodů, proč jsou včelstva v našem katastru sužována morem buď přímo, nebo vyhlášením ochranného pásma, jsou především úly. Proto se vedení našeho spolku obrátilo na Královéhradecký kraj, oddělení dotací se žádostí o dotaci na obnovu úlů. Královéhradecký kraj vyslyšel naše volání už po čtvrté v průběhu šesti let a poskytl dotaci na nákup nových úlů ve výši 100 000 Kč. Z této částky bylo zakoupeno 50 nových úlů v roce 2017. Minimálně 30 procenty finančních prostředků se na tom podíleli naši včelaři. Za ta léta to činí celkem 395 000 Kč a obměnilo se celkem 195 úlů za modernější, vrchem přístupné, což představuje 6,96 % z celkového počtu úlů v naší ZO. Zdá se to málo, ale naši členové ošetřují 2 800 včelstev.

Královéhradecký včelařský spolek se nespoléhá jen na výměnu úlů. V sérii odborných přednášek vede své členy k chovu silných včelstev, což nové nástavkové úly vrchem přístupné umožňují. Roztoč Varroa destructor parazituje na plodu, tím se líhnou oslabené včely a ty pak snadněji podléhají infekci. Proto se vyskytují ve včelstvu bezkřídlé včely, včely se sníženou imunitou, náchylnější k dalším nemocem. Včelstvo se dále oslabuje, až padne. V poslední době se snižuje účinnost gabonových pásků na spad roztočů. Proto se stále více včelařů orientuje na ošetřování včelstev aerosolem, kdy se přípravek Varidol rozprašuje do včelstva ve formě aerosolu. To má výhodu, že aerosol lze aplikovat za nižších teplot v listopadu nebo prosinci, kdy už ve včelstvu není žádný plod, takže roztoči se nemají před léčebnou látkou kam ukrýt. Takto se ošetřuje asi čtvrtina včelstev v ZO.

Zdali se konečně zastaví buď hrozby nebo „morové rány“, tj. výskyt ohnisek moru plodu, ukáží až další roky. Ale v každém případě my včelaři královéhradeckého spolku děkujeme za pomoc Královéhradeckému kraji za pomoc v nouzi nejvyšší.
(2019)
S D Í L E T   N A :

Kontakty


Český svaz včelařů, z. s., základní organizace Hradec Králové
Na Obci 460
503 02 Předměřice nad Labem
Telefon: 776 100 321
E-mail: zohradeckralove@vcelarstvi.cz
IČ: 64809561

Ing. Radim Kupka
Předseda
776 100 321, zohradeckralove@vcelarstvi.cz

Petr Burián
Jednatel
603 225 893, zohradeckralove@vcelarstvi.cz


Další kontakty >
Kontaktujte nás:Odeslat