Vceliweb.cz
AktualityZdravotní komiseO spolkuPublikaceArchivVčelyKontakty
Vítejte na stránkách
královéhradeckých včelařů
Český svaz včelařů, z.s.,
základní organizace Hradec Králové

Sršeň asijskáHlášení o výskytu sršně asijské přijímá Agentura ochrany přírody a krajiny na e-mailu invaznidruhy@nature.cz. Hlášení je vhodné doplnit fotografií a přesnějším popisem hmyzu, aby bylo možné vyloučit záměnu s jiným druhem.
Sršeň asijská je invazivní a vzniká kolem ní panika… V rámci této paniky však mohou lidé likvidovat i sršně obecné (Vespa crabro). Je tedy potřeba oba druhy sršní rozeznávat, aby snahu o potlačení invazivního druhu neodnesl nevinný domácí druh, který má v naší přírodě své místo. Prosíme Vás tedy, abyste bezmyšlenkovitě nelikvidovali hnízda sršní, ale hlásili případná další podezření na výskyt sršně asijské na uvedený email.

Tým včelařů a zároveň programátorů PunkHive, jehož práci zná řada uživatelů aplikací Chytrý včelař, Včelkulačka či Chovatelský kalendář spustil s ohledem na výskyt sršně asijské v České republice další produkt. Jde o aplikaci Nahlaš sršeň s variací pro iOS a Android. Stalo se tak ve spolu-práci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a projektem občanské vědy Najdi je. Aplikace pomůže s určením podezřelého hmyzu, hlavně v porovnání s domácí sršní obecnou. Přes tuto novou aplikaci lze podat hlášení o výskytu sršně asijské včetně popisu, fotografií, GPS apod. Tato hlášení se poté odesílají přímo na Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR, která výskyt sršně asijské monitoruje.

Aplikace Nahlaš sršeň je ke stažení na níže uvedených odkazech:
iOS zde
Android zde
(Vloženo 12.10.2023, výtah z E-Věstníku PSNV č. 12/2023)

Leták o sršni asijské

Přečtěte si na stránkách PSNV a ČSV informace o novém invazivním živočišném druhu sršni asijské:
zde a zde
(Vloženo 27.2.2023)
S D Í L E T   N A :

Kontakty


Český svaz včelařů, z. s., základní organizace Hradec Králové
Na Obci 460
503 02 Předměřice nad Labem
Telefon: 776 100 321
E-mail: zohradeckralove@vcelarstvi.cz
IČ: 64809561
Číslo účtu: 157 791 752/0300

Ing. Radim Kupka
Předseda
776 100 321, zohradeckralove@vcelarstvi.cz

Petr Burián
Jednatel
603 225 893, zohradeckralove@vcelarstvi.cz


Další kontakty >
Kontaktujte nás:Odeslat