Vceliweb.cz
AktualityZdravotní komiseO spolkuPublikaceArchivVčelyKontakty
Vítejte na stránkách
královéhradeckých včelařů
Český svaz včelařů, z.s.,
základní organizace Hradec Králové

Včelařský kroužek pro pracovníky FaF UKV roce 2019 jsme zahájili 1. cyklus přednášek o včelách a včelaření v Zahradě léčivých rostlin Farmaceutické zahrady UK v Hradci Králové - kroužek pro dospělé zájemce o včely a včelaření. Byl určen především pro pracovníky FaF, kteří o něj projevili velký zájem.
V roce 2020 jsme zahájili 2. cyklus těchto přednášek s obdobným plánem několika teoretických a poté i praktických přednášek a činností, bohužel sešli jsme se jen několikrát a zcela nepravidelně vzhledem k nákazové situaci a koronavirovému lockdownu. Je polovina dubna 2021 a Zahrada léčivých rostlin je stále uzavřena pro veřejnost.
Těší nás, že z účastníků kroužku si již asi pět pořídilo svá včelstva, stali se členy našeho královéhradeckého včelařského spolku a doufáme, že se jim včelaření stane doživotním koníčkem a zálibou.

V zahradě má náš spolek čtyři včelstva. Ta samozřejmě nepočkají na zrušení lockdownu, musí být provedena základní opatření, jako u každého jiného stanoviště.Pro informaci uvádíme krátký popis zásahů do včelstev, které jsme provedli bez účastníků kroužku:
Po vytočení medu, který jsme po nalahvování předali pro potřebu fakulty, jsme v srpnu vložili na měsíc gabonové pásky, kterými se léčí včelstva proti roztoči Varroa destructor. Zároveň jsme během tohoto měsíce krmili včelstva 21 kily cukru rozpuštěném ve vodě v poměru 2 díly vody a 3 díly cukru. Gabony i krmítka jsme po měsíci odstranili.

Od měsíce října jsme provedli 3x po deseti dnech přeléčení včelstev opět proti varroóze a kontrolovali jsme průběžně spad roztočů stejně, jako jsme to dělali i po vložení gabonových pásků.

V prosinci nejdéle do 15. je nutné očistit podložky a tyto jsme vyndali v polovině ledna a spadanou měl jsme vysušili, odstranili mrtvolky včel a odevzdali zdravotní komisi ke zjištění zdravotního stavu. Po vyšetření v laboratoři byl stav těchto včelstev dobrý a nemuseli jsme provádět jarní přeléčení.

Začátkem března 2021 jsme jen lehce nahlédli do úlů na dostatek zásob. Na předním rámku jsou viditelné cukerné zásoby, na rámcích je vidět sezení včelstva a na vrchních loučkách je položen sáček s medocukrovým těstem.Rozkvětem prvních jarních květů sněženek, bledulí, vrb přichází první jarní pastva.


Hlavní prohlídku, odstranění nevhodných rámků a výměnu oplesnivělých nástavků jsme provedli ve druhé polovině dubna. Byli jsme spokojeni s dostatkem rámků s cukernými a pylovými zásobami i s kladením matky a dostatkem včel v každém z úlů.

Zakladené dílo


Vcelí larvičky a zavíčkovaný plod


Zásobní rámek


Pylové zásoby


Včelí pastva na blatouchu bahenním


Pro ukázku z jiného stanoviště - vše je nutno vytavit, vyčistit, vydezinfikovat:
Zničené dílo zavíječem voskovým


Staré dílo k vytavení

S D Í L E T   N A :

Kontakty


Český svaz včelařů, z. s., základní organizace Hradec Králové
Na Obci 460
503 02 Předměřice nad Labem
Telefon: 776 100 321
E-mail: zohradeckralove@vcelarstvi.cz
IČ: 64809561

Ing. Radim Kupka
Předseda
776 100 321, zohradeckralove@vcelarstvi.cz

Petr Burián
Jednatel
603 225 893, zohradeckralove@vcelarstvi.cz


Další kontakty >
Kontaktujte nás:Odeslat